virtuální realita
shutterstock.com

Virtuální realita už dávno není pojmem ze sci-fi filmů. Zažít něco virtuálního, co bude k nerozeznání od skutečnosti, může každý z nás. Stačí k tomu chytrý telefon, příslušná aplikace a VR brýle.

S dostupností VR brýlí se virtuální realita rozšířila i mezi běžné lidi. Je to záležitost několika stovek korun, díky kterým se pak můžete procházet po Měsíci, vyzkoušet vzrušující jízdu na horské dráze nebo cestovat nervovou soustavou a ničit nemocné buňky. Pocitově je to dost realistické, cítíte se opravdu tak, jako byste tam byli a vše zažívali na vlastní kůži.

Jak to funguje?

Pro virtuální realitu potřebujete speciálně upravené aplikace nebo videa. Jsou rozdělené na dvě poloviny, pro každé oko mají připravený trošku jiný obraz. Když si k tomu nasadíte VR brýle, každé oko bude nuceno sledovat jen ten svůj obraz a mozek obě scenérie spojí, aby vypadaly reálně. Budete si připadat, že se to celé odehrává přímo před vámi.

Jaké aplikace jsou k dispozici?

Záleží na tom, jestli máte telefon se systémem Android nebo iOS. Téměř všechny VR aplikace se však vyrábí pro obě platformy.

Chcete-li sledovat zábavná videa a připadat si jejich součástí, pomůže vám přímo aplikace YouTube, v níž se dají najít 360° videa, která jsou určená pro sledování s VR brýlemi. Podobný obsah najdete i v aplikaci Vrse, lampionovou scenérii zobrazuje Lanterns. Kdo touží po 3D hrách, může zabíjet zombie v Zombie Shooter ZR, prozkoumávat nervovou soustavu a ničit nemocné buňky v InMind, bojovat proti vesmírným nepřátelům v Romans From Mars 360. Kdo se nebojí hororových příběhů, ať vyzkouší Sisters. A kdo si chce vyzkoušet řídit Volvo XC90, pro toho je určená aplikace Volvo Reality. Na závěr můžeme jen doporučit appku Roller Coaster VR, která nabízí jedinečný zážitek z jízdy na horské dráze. Je to tak autentické, že se vám bude zvedat žaludek. A samozřejmě Google Street View – nejlepší způsob, jak procestovat celý svět z obýváku, s VR brýlemi je ještě realističtější.

Všechny výše uvedené aplikace jsou ke stažení zdarma. Podobných se dají vypátrat stovky (placených i free). Zkuste si v App Store a Google Play sami vyhledat hesla „vr“ nebo „cardboard“.

Jaké brýle k tomu potřebujete?

To je jen na vás. Měli byste zvážit, kolik do nich chcete investovat. Brýle pro virtuální realitu se dají sehnat za tisícovku, ale i za stovku. Nejlevnější variantou jsou kartonové brýle Google Cardboard. Je to skvělá možnost, jak vyzkoušet virtuální realitu za pár korun. Podívejte se do e-shopu VRbox.cz a vyberte si ty své.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 150 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář

  1. V roce 1968 sestrojil Ivan Sutherland spolu se svým žákem Bobem Sproullem zobrazovací zařízení nositelné na hlavě, což se všeobecně považuje za první přístroj vytvářející virtuální realitu. Byl jednoduchý jak na ovládání tak i na zobrazování. Prostředí totiž tvořily virtuální vazby ohraničené jen čárami. Byl tak těžký, že musel být připevněn na stropě, a díky tomu si vysloužil název Damoklův meč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno